Uzay Kafes Sistemleri

  • 48.
    SAYFA

| 2015-07-22 | 0 Yorum | uzay kafes  uzay kafes sistemleri  uzay çatı  |

 Uygulanmaya 1940lı yıllarda Almanya'da başlanan uzay kafes  sistemler bugün tüm dünyada pek çok yapıda devam etmektedir.sistemin özü düğüm nokta elemanı olarak min.1040 C sınıf sıcak dövme çelik olarak üretilen ve yüzeyinde uygun konum ve çapta civata yuvası açılmış küre formundaki elemana , iki ucunda civata-somun-konik eleman kaynaklı borusal elemanların piramit formda birim modullerin biribirine eklenerek yük ileten ve taşiyıcı formda sistem oluşturmasıdır.sistemin  önem sırasına göre dikkat edilmesi gereken kısımları 

1-Civatalar : min.8.8 ve 10.9 kalitede ,ovalama yöntemi ile imal edilmiş 1.sınıf üretici firmaların mamulu elemanlar olmalıdır.
2-Küreler : min.1040 C sınıf kalitede sıcak dövme ile küre formunda oluşturulan elemanlardır.
Plastik şekil verilebilir ısıya ulaştıktan sonra küre formunda basınç altında şekillenip ısı fırınlarında kademeli soğutma işlemi ile nihai halini almalıdır.
3-Konik elemanlar:bağlanacağı borusal elemanın taşıma kapasitesine uygun kesit ve kalite sınıfında olmalıdır.gazaltı kaynak ile birleşim oluşturulmalıdır.
4-Somun : civatanın küre elemana aplikasyonunu sağlayan somunlar civata çap ve aktarılan yüke uygun kesit ve çapta olmalıdır.
5-Borusal elemanlar : min st-37 kalitede aktarılan yükü iletebilecek çap ve et kalınlığına uygun olmalıdır.